Grammer – Grammatik (Dil Bilgisi)

İngilizce, Almanca ve Türkçe dillerinin dil bilgisi kural ve yapılarını inceleyecek olursak Türkçe’yi ayrı bir statüye taşımak gerekiyor. Çünkü gerek dil gurubu, gerek yapı ve gerekse mantık olarak İngilizce ve Almanca’dan farklıdır. Halbuki İngilizce ve Almanca’nın dil bilgisi yapıları birbirlerine kelime benzerliği kadar yakındır. Fakat iyi bilinmelidir ki, ciddi farklar da söz konusudur.

En temelde Türkçe’de “Artikel” diye tabir edilen yapı bulunmamaktadır. Türkçe karşılığı “Belirteç” veya “betimleme” diyebileceğimiz bu kelime İngilizce ve Almanca’da bulunmaktadır. Özellikle Almanca’nın aslen yapı taşlarını oluşturur.

Arapça’da dahi Artikel bulunmakta olup, “ال ” (El) diye okunur. Almanca’da fiil her daim ikinci konumda olma zorunluluğu, İngilizce’de her zaman zamir yazımı ve belirli-belirsiz tanımlayıcı kuralı, fiil çekimi gibi ciddi fark oluşturan kurallar vardır. Kısaca birkaçına değinelim.

Dil bilgisi (Grammer) olarak en belirgin özellikleri belirtecek olursak;

 1. Türkçe: Sonda eklemelidir ve fiil çekimi, yapım eki gibi özellikler bulunur.
  • Geliyorum. (Gel – i – yor -um) Fiil + haynaştırma + zaman çekimi + şahis eki bulunur. Bir sözcükte I. tekil şahisın şimdiki zamanda gelmekte olduğunu anlıyoruz.
 2. Almanca: Üç artiketi vardır. Fil çekimi ve konum kuralı bulunur.
  • Ich gehe in die Schule. (Okula gidiyorum.) Şahıs + fiil (1 tekil şahsa göre şimdi zaman hali) + edat + ARTİKEL + isim (dolaylı tümleç) Birinci tekil şahısın şimdiki zamanda okula gittiğini anlıyoruz.
 3. İngilizce: “The” artikeli vardır. Filler çekimlenmez ama 3 hali vardır. (go – went – gone) am, is, are büyük önem arz eder.
  • I am going to work. (şahıs + yardımcı fiil + esas fiil (go + ing) + edat + isim) Birinci tekil şahsin şimdiki zamanda işe gittiğini anlıyoruz.

Artikeller

Türkçe: YOK

İngilizceThe (Belirli), a/an (Belirsiz) – Örnek: the book (Kitap), a cat (bir kedi / bilinmeyen sıradan bir kedi)

Almancader, die, das (Belirli), ein/kein (belirsiz – olumsuz) – Örnek: der Tisch (Masa), die Bücher (Kitaplar), Das Handy (Cep Telefonu), eine Frau (Kadın/bayan).

Yardımcı Fiiler

Türkçe: -et, -ol, -al …

İngilizce: am, is, are

Almanca: haben, sein

 • TR: Yardım edeceğim.
 • DE: Ich werde helfen.
 • En: I will help.
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s