Görünmeyen Bilinmez

Üniversite yıllarında özenle kaleme aldığım “ilk romanım” diye nitelendirdiğim eserdir kendisi. Aslında bu romandan sonra benzer nitelikte kendi adıma yazdığım uzun roman bulunmuyor. Metafizik ve fantastik bir kurguyla paralel evrende geçen bir hayatı ele almış gibiyim. Bir insandan veya 3. tekil anlatımdan daha farklı bir anlatım ve üslubu bu eserimde deneyimledim. Cansız ve diğer insan dışı yahut hayvan, bitki gibi canlıları konuşturdum. Onların gözleminden konuya baktım.

Onları konuşturdum derken bir insan gibi değil, onların anlayacağı şekilde bir deneyselliği sağlamaya çalıştım. Bir güneş bize nasıl bakabilir? Bir ağacın gözünde biz neyiz ve zaman kavramı sizce onlara göre nasıl işliyor? Biz kar tanelerini anlatırken, bu kar taneleri cansız bir bina veya garip bir serçe için ne ifade ediyor? Hiç bunları düşündünüz mü?

“Görünmeyen Bilinmez” bunlara yanıt vermeye gayret gösterdiğim deneysel bir romandır. Eserimden birkaç mısara aktarayım;

Görünmeyen görünenle görülmez; Görünmeyen görünene bürünmez,
Bakmak ile görünmeyen bilinmez; Görünmeyen ile görünmeyen silinmez…

Mishakal varlıkların en kusursuzu olan Martin ve ruh ikizinın yaşam öyküleriyle beraber acı kaderleriyle yüzleşmek zorunda kalmalarını konu alan, Beni Adem’in himayesine verilen ruh, Nefis ve Beden üçlüsünün de yaşam mücadelesi özenle anlatılıyor.

İç dünyalara yolculuk yaparken yaşanılan, kontrol dışı bir gerçeklik ve mana alemine akış durumu adeta nakış nakış işleniyor. Metafizik, Fantastik ve Bilim-Kurgu temelinde bir romanı kaleme almış olmanın onurunu yaşıyorum.

Nice etkili eserler kaleme alabilmek dileğiyle…

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s