Almanca ve Ingilizce Cümle Yapısı

Artık İngilizce – Almanca temel anlatımlarla beraber yapısal anlatıma ve her iki dili birlikte öğrenmeye başlıyoruz. Yapılarla adım adım öğrenebileceğiniz gibi, Konulara görede öğrenebilme imkanımız olacaktır.

Start” sözlüğü İngilizce’de “başlamak, başlangıç” manalarına gelişrken; Almanca’da karşılığı; “start (ştart okunur), fangen an, Anfang” olarak kullaılır. Bizlerde bu fiil ve sözcükler ilk atılımlarımızı yapıyoruz.

Bir şeyin başlangıcı “Start” bitiş noktası ise “Finaly / Finish” olarak kabul edilir. Almanca tabiriyle “Anfang – Ende” denilebilir. Adeta bir maraton koşusu, bir hayat döngüsü gibi Almanca ve İngilizce öğrenimi mümkündür. Günün, ayın, ömrün ve hayatın her deminden bir nükte işlenmelidir. Zira bu öğrenmeyi kolaylaştırdığı gibi, sağlamlaştırır ve uzun soluklu kılar.

İlk etapta birkaç sözcük kıyaslama ve karşılaştırmasıya yahut birlikte anlamlarıyla konuya değiniyoruz. İlerleyen zamanlarda ve Yapı – Konu bölümerinde daha detaylı öğrenimi ele alacağız.

Bir cümle analizi ve pekiştirmesi ile konumuza dur diyelim.
İngilizcede cümle yapısı; Özne + Yükle + Yardımcı Fiil + Diğer Öğeler (Dolaylı Tümleç, Nesne, Zaman Zarfı vb.)
Almancada cümle yapısı: Özne + Yükle (Çekimli) + Diğer Öğeler
Türkçede cümle yapısı: Özle + Diğer Öğeler + Yüklem (Çekimli)

TR: Yarın İngilizce ve Almanca öğrenmeye başlayacağız.  (Başlamak Fiili, I. çoğul Şahıs için çekimlenmiş ve Gelecek Zaman eki ile çekim görmüş hal.)
EN: We will start to learn English and German tomorrow. (Altı çizili “start” fiili ana fiildir ve “will” ise gelecek zamanı nitelendiren yardımcı fiildir. “to learn” ise burada fiilden isim olma durumuyla isimdir. “We” (biz) öznesinden hemen sonra yardımcı fiil, ardından da ana fiil (start) gelmektedir. 
DE: Wir fangen Morgen Englisch und Deutsch zum Lernen an. (İlk sırada özne ve ardından “fangen” ana fiil gelmektedir. I. Çoğul şahsa göre şimdiki zamanda çekimlenmiştir. Almancaya özgü ayrılabilen fiil yapısı söz konusudur. Bu fiilin asıl hali; “anfangen” olup, ayrılabildiği için eki cümlenin her zaman sonuna gider.” – fangen ….. an” şeklinde kullanılır. 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s